Október 5-én okosan marketingezve a Beatlesre emlékezhetünk a legtöbb apropóból. De ne felejtsünk el koccintani még a Monty Python csapatára, a tanárainkra és a filmművészet úttörőjére sem!
NapiTOP 1: Ezen a napon a Beatles megjelenteti első kislemezét Angliában (1962-ben), s ezzel még abban az évben berobbannak a köztudatba Európa szerte. A lemez “A” oldalán a Love Me Do, hátoldalán a P.S. I Love You című dal szerepel.
A zenekar 1970-ben hivatalosan is befejezi a koncertezést, de az október 5-i dátumot még kétszer lovagolják meg a zeneiparban: 1993-ban ezen a napon a Beatles két összefoglaló albuma jelenik meg, majd 1999-ben Paul McCartney megjelenteti első albumát Linda halála után, Run Devil Run címmel.
Egyébként azt írják a neten, hogy a „Yesterday” című daluk a modern kori zenetörténet legtöbbször feldolgozott dala (több mint 3000 változata létezik).
NapiTOP 2: 1969-ben ezen a napon kerül adásba elsőként a Monty Python Repülő Cirkusza (Monty Python’s Flying Circus) című műsor a BBC-n. A sorozatot idehaza Galla Miklós fordításában, feliratos formában vetítette a magyar köztévé, éjjel 11 órakor. Én így is végignéztem minden részt, mert egyszerűen korszakalkotó, amit ezek az író-színészek összehoztak! Néhány jelenet önmagában is sláger lett, többek között a Döglött Papagáj, a Favágódal, a Spam, a Nudge Nudge, A spanyol inkvizíció, Az év leghülyébb arisztokratája és Hülye járások minisztériuma.
2005-ben, a Humoristák Humoristája szavazáson a szakmabeliek a csoport három tagját is beválasztották minden idők ötven legjobb humoristája közé. Michael Palin a 30., Eric Idle a 21., John Cleese a 2. lett.
NapiTOP 3: 1825-ben, ezen a napon született meg Xantus János természettudós, utazó-felfedező, a Budapesti Állat- és Növénykert megalapítója.
FRISS infó, hogy 2015. október 1-6 között remek programokkal várják az érdeklődőket a fővárosi állatkertben, az Állatszeretet Fesztiválon, (program itt!) hiszen a neves természettudós szülinapja mellett, október 4-én van az Állatok nemzetközi világnapja is… van állatos apropó bőven!
S mivel az állatok önzetlenek, cukik, vagy éppen nagyon furcsák, egyértelműen top 3-ba való koccintós apropónak számítanak!
***
Mára még 2-3 jeles ünnepelhető évforduló:
- 1829-ben ezen a napon született meg Chester A. Arthur az Amerikai Egyesült Államok 21. elnöke, akit én örökre megjegyeztem a Die hard III. “Simon mondja” egyik feladványa miatt.
- Október 5 a pedagógusjogok világnapja 1996 óta, köszönhetően az UNESCO és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezetnek! Respect!
- 1989-től Raoul Wallenberg emléknap van minden év okt. 5-én.
- 2011-ben, ezen a napon halt meg Steve Jobs, akinek a számítógépes egér és betűtípusok, és az érintőképernyős telefonok elterjedését köszönhetjük. Tudtátok, hogy egy éves kora előtt örökbe fogadták őt?
Mivel ez a férfi megkerülhetetlen inspirálója sok százezer fiatalnak, nézzük meg ma is a 2005-ben megtartott Stanford egyetemi beszédét:
- 1864-ben megszületett Louis Jean Lumiére francia kémikus, a filmművészet és a filmgyártás úttörője.
Magyar vonatkozások mára:
- 1864. okt. 5-én halt meg Madách Imre író, költő, ügyvéd, politikus, Az ember tragédiájának szerzője.
- A moszkvai Butirka börtön rabkórházában 72 éves korában, 1946-ban meghalt gróf Bethlen István miniszterelnök.
- 1926-ban meghalt Jászai Mari színésznő.
- 1917-ben megszületett Szabó Magda Kossuth-díjas magyar írónő.
***
Még több ünnepelni valót találsz itt: http://ezenanapon.hu/oldal/1?d=10-05 és itt: http://jelesnapok.oszk.hu
(kép forrása: pixabay.com)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: