Erre iszunk ma

A tojás és a posta világnapja

tojas_joOktóber 9-én a világnapok mellett válásra, tudósokra, egyetemalapítóra, íróra, kalandor utazóra és egy furcsa tiltó rendeletre is emlékezünk.

Kezdjük a 2 világnappal, hiszen mindenhonnan a tojás és a postai szolgáltatások fognak ma “folyni”.

  • Postai világnapnak nevezték ki október 9-ét a nemzetközi szolgáltatások minőségét reklámozandó. 1874. október 9-én megalapították az Általános Postaegyesületet, melyet később Egyetemes Postaegyesületnek neveztek. Az egyesület a nemzetközi postaszolgálat összehangolása, továbbfejlesztése érdekében jött létre. A 22 alapító ország között volt Magyarország is. Az egyesület 1948-tól az ENSZ szakosított intézménye, jelenleg több mint 160 ország a tagja.
  • A Nemzetközi Tojásszövetség 1999-ben hirdette meg minden év októberének

    tojas_rossz

    második péntekére a tojás világnapját, amelynek kapcsán több mint 30 tagországban rendezvények sorozata hívja fel a figyelmet a tojás nélkülözhetetlenségére.
    Külön érdekesség a témában, hogy mekkora érdekharcok folytak a tojás lobbi ellen és a vaj mellett: a Time magazin borítójának képe egyértelműen a tojás ellen és a vaj mellett foglalt állást először, majd újabb kutatásokra hivatkozva egy későbbi számában a tojást mégis hasznos és jó ételnek minősítette.

  • S ha már ételek és alapanyagok merültek fel, egy mai szemmel meglepő rendelet is életre kelt ezen a napon 1944-ben. Magyarországon kormányrendelet tiltotta meg a vendéglőknek a húsétel felszolgálását. Kivételt képeztek a III. és IV. oszt. vendéglők, itt is csak gulyás vagy főtt marhahús volt árusítható. (persze a háborús állapotok és a haditermelés hazai beindítása állt ennek hátterében)

Jöjjön most a TOP3 mai ünnepelni való hír

NapiTOP1: Ha az ember lánya talál otthon egy Singer varrógépet, amit hagynak is neki megtapogatni, befűzni, átvizsgálni, használni, akkor persze hogy ez a nap ünnep lesz számára! 1855-ben ugyanis Isaac Singer ezen a napon szabadalmaztatta a motoros varrógépet. (nekünk otthon lábbal hajtós van még)

NapiTOP2: Romantikus és kalandos lelkem ide helyezi Eriket, a vikinget is a TOP-ba! 1002-ben ekkor szállt partra ugyanis Leif Erikson viking harcos Észak-Amerikában. Ő volt az első európai, aki elérte kontinentális Észak-Amerikát – pontosabban a mai Új-Fundland területét. 980 körül született egyébként Izlandon – Vörös Erik -, egy gyilkosságért száműzött izlandi hajós második fiaként. (íme egy vidám jelenet a filmből 🙂 )

NapiTOP3: Ezen a napon halt meg 1990-ben Ottlik Géza író, műfordító, az “Iskola a határon” könyv szerzője. A regényről itt olvashatsz bővebben és véleményezheted is. Róla még az jut eszembe, hogy aki író-költő szerető ember akar lenni, kövesse továbbra is Nyáry Krisztián facebook oldalát, s benne az életszagú történeteket nagyjainkról.

Ottlik Géza és Nemes Nagy Ágnes Szigligeten, 1957 októberében. – kép forrása: Nyáry Krisztián facebook oldala

nyarykrisztianottlik

***

1-2 érdekesség még a mai naphoz kötődően:

  • 1201-ben született meg ezen a napon Robert de Sorbon francia teológus, a párizsi Sorbonne egyetem alapítója.
  • Szaftos, dollárjelekkel teli pletyka és tény egyben: 1973-ban ehhez a naphoz kötődik Elvis és Prischilla Presley válása is. Prischilla 725 ezer dollárt kapott, valamint havi 4200 dollár gyermektartást, amit ötéves kislányuk, Lisa Marie neveléséért kapott. Ezen kívül megosztoztak még néhány ingatlanon és egyéb javakon. Házasságuk 6 éven át tartott ki jóban és rosszban…
  • 1974-ben Frankfurtban meghalt Oskar Schindler, aki kb. 1200 zsidót mentett meg a Holokauszt idején. RIP!

***

Még több ünnepelni valót találsz itt: http://ezenanapon.hu/ és itt: http://jelesnapok.oszk.hu

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!