Október 15-én végezték ki Rajk Lászlót és társait és Mata Harit, de ezen a napon született meg Friedrich Wilhelm Nietzsche, P.G. Wodehouse és Rudolf Péter is.
Vegyes a kép az ünnepelni való október 15-ét illetően. Születések, kivégzések és innovációk… vegyük akkor sorra.
1949-ben ezen a napon végezték ki a koholt vádak alapján halálra ítélt Rajk Lászlót és társait. 1917-ben pedig Franciaországban szintén megölték Mata Harit, a híres első világháborús táncosnőt, kurtizánt és kémet. (utóbbiről bővebben itt olvashatsz: http://mult-kor.hu/cikk.php?id=5583 )
Ezen a napon született meg 1844-ben Nietzsche, német idealista filozófus, akinél korábbi neurózisai után 1889-ben Torinóban kitört az elmebaj. Utolsó évtizedét teljes szellemi sötétségben élte le. Az ún. életfilozófia jelentős képviselője volt, tagadta a haladás elméletét, s a “minden dologi örök visszatérésé”-nek mítoszát állította vele szembe. Úgy vélte, hogy a kultúrát a nem anyagi természetű “életerő” irányítja. Első jelentős írása, A tragédia eredete 1872-ben jelent meg. Érvelése főleg a kereszténység ellen irányult, lerombolta a valláserkölcs alappilléreit. Szemlélete szerint az ember csak magában találhatja meg az értékeket. Veszélyes tanítása, hogy az emberi lét lényege a hatalom akarása. Így a többre méltó egyre magasabbra fejleszti magát, míg felsőbbrendű ember, “Übermensch” nem lesz.
És most nézzük a szórakoztatóbb TOPlistát!
NapiTOP1: Október 15 lett a Látássérültek Nemzetközi Napja, a Fehér Bot Napja. A nap célja a közvélemény figyelmének felhívása a vakok és a gyengén látók sajátos helyzetére, keresve gondjaik megoldásának lehetőségeit, a társadalomba való teljesebb értékű beilleszkedésük útját.
NapiTOP2: 1917-ben ezen a napon született meg az amerikai Marion O’Brien Donovan, aki feltalálta az eldobható pelenkát. Első találmánya a kiütéseket megelőző pelenka borítás volt. Összesen 20 szabadalmat szerzett élete során, és egy építészeti diplomát a Yale Egyetemen 1958-ban.
NapiTOP3: 1750-ben megindult a menetrendszerű, lófogatú postakocsijárat Bécs és Buda között. A kétnapos utat 15 forintért, azaz két borjú áráért tehette meg az utas. Az éjszaka is közlekedő delizsánszt (jelentése forgalom) gyorskocsinak nevezték. Az országos hálózat csomópontja Budán, a mai Batthyány téri vásárcsarnok helyén álló postaház volt. A menetrend szerinti járatok innen indultak Bécsbe eleinte hetente, majd naponta, később pedig az ország különböző pontjai felé. A vasúti közlekedés csak a XIX. század végén tette fölöslegessé a delizsánszt – 1888-ban állították le. Ma már csak az I. kerületi Gyorskocsi utca neve emlékeztet rá.
***
Napi 1-2 érdekesség még:
- 1881-ben megszületett P.G. Wodehouse angol-amerikai író, akinek sajátos humorú könyveit a remek magyar fordítás tette ellenállhatatlanná. Én szinte minden regényét imádom, hiszen egy könnyed stílusú, fordulatos és minden ízében angolos vidéki világot rajzol meg. Drámaíróként is sikeres volt, egyik kritikusa, J. Agate így fogalmazott: „P.G. Wodehouse-t egy kicsivel Shakespeare alá sorolom, és tetszés szerinti távolságra mindenki más fölé.”
- 1959-ben született ezen a napon Rudolf Péter magyar színész (Szerencsés Dániel, Hamvadó cigarettavég, Üvegtigris, és a Beugró egyik főszereplője). Habár sokan az Üvegtigris miatt kedvelik őt, nekem meghatározó élményt adott a vígszínházi Fekete Péter címszerepe, Eszenyi Enikővel. (amit a youtube-on teljes egészében láthattok, itt) Íme egy jelenet a darabból:
***
Még több ünnepelni valót találsz itt: http://ezenanapon.hu és itt: http://jelesnapok.oszk.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: