Október 19-én felavatták a gellérthegyi csillagvizsgálót, Kína bevonult Tibetbe, és megszületett a filmgyártás úttörője, Auguste Lumiére.
NapiTOP1: 1947-ben ettől a naptól lehetett először mérkőzéseredményekre fogadni Magyarországon, elindult a Toto játék. Ekkor 12 labdarúgó-mérkőzés végeredményét (győztesét) lehetett megtippelni. Egy totószelvény ára 3 forint 30 fillérbe került. Ebből 30 fillért a sport támogatására fordítottak. Az első héten 20882 darab szelvény érkezett be. Telitalálat nem volt, mind a 12 mérkőzés végeredményét senki sem találta el helyesen.
NapiTOP2: 1862. október 19-én megszületett Auguste Lumiére francia kémikus, a filmművészet és a filmgyártás úttörője. Testvérét már említettem korábban, hiszen ő október 5-én született, 1864-ben. (Louis Jean Lumiére)
S most megmutatom a fivérek első filmjét, amelyben látható a híres vonatjelenet is, amit korábban már kiemeltem: a lényege, hogy a nézőtéren tömegesen ugráltak fel és rohantak el, mert azt hitték a nézők, hogy a vonat valóban befut a nézőtér közé. 🙂
NapiTOP3: 1977-ben ezen a napon szállt le először New Yorkban a Concorde szuperszonikus utasszállító repülőgép. Magyarországra 1985-ben érkezett meg ez a szupergép, amiről amatőrfelvétel is készült. Persze, hogy a magyar apropót mutatom meg:
***
Még 1-2 érdekesség a naphoz kapcsolódva:
- 1937-ben ezen a napon halt meg Ernest Rutherford Nobel-díjas brit atomfizikus, aki elsőként hajtott végre mesterséges atommagátalakítást. 1897-ben sikerült elkülönítenie az alfa- és a béta-sugarakat, felfedezte a radioaktív bomlás törvényszerűségeit. 1908-ban kémiai Nobel-díjat kapott. 1911-ben dolgozta ki a róla elnevezett Rutherford-atomhéjmodellt, majd 1919-ben alfa-részek segítségével végrehajtotta az első mesterséges atommagátalakítást, amelynek során nitrogénből oxigént állított elő.
- 1950-ben Kína bevonultak Tibetbe, a Himalájában fekvő független államba, a dalai láma Indiába menekült. Tibet a XVII. századtól Kína uralma alatt állt, de a kínai forradalom után a dalai láma politikai vezetésével az 1914-es simlai konferencián független státust szerzett, és semleges maradt a két világháborúban is. Miután a kínai csapatok megszállták Tibetet, a dalai láma Indiába menekült, helyébe november 17-én új láma lépett. A dalai láma székhelye a fővárosban, Lhászában, a Patala-palotában található. Ő a “sárga sapkások” szektájának feje, Avalokitesvara istennek a reinkarnációja, az ország összes hívő lakosának irányítója.
1815: A Gellért-hegy tetején – a mai Citadella helyén – 1815. október 19-én ünnepélyes keretek között, I. Ferenc király, osztrák császár, I. Sándor orosz cár és III. Frigyes Vilmos porosz király jelenlétében felavatták a Pest-budai Egyetem csillagvizsgálóját, amely a XIX. század első harmadának egyik legjobban felszerelt, legkorszerűbb intézménye volt.
Ebben az időszakban a csillagászati észlelő műszerek terén korszakváltás zajlott. A megelőző korszak igen nagyméretű, de aránylag könnyű fafelépítésű műszereit tágas észlelő termekben helyezték el. A XIX. század elején kialakult műszertípusok másféle épületeket, szilárdabb felállítást követeltek meg. Előtérbe léptek az égbolt minden irányába állítható eszközök, amelyek forgatható kupolák alatt kaptak helyet. Ennek a modern obszervatórium típusnak legkorábbi képviselője az 1789-ben alapított Gotha-seebergi csillagvizsgáló volt, amelyet a magyarországi születésű Zach Ferenc Xavér tervezett és szerelt fel.
A gellérthegyi csillagvizsgáló alapítása és tervezése Pasquich János nevéhez kötődik, akinek vázlatai alapján az épület tervezését Pollack Mihály végezte el. Az Urania névre keresztelt csillagvizsgálót 1849-ben az osztrák ágyútűz súlyosan megrongálta. Az intézmény 1867-ben végleg megszűnt.
***
Még több ünnepelni valót találsz itt: http://ezenanapon.hu és itt: http://jelesnapok.oszk.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: