Erre iszunk ma

A hajsütő, Nobel és Körmendi János napja

audrey-hepburnOktóber 21-én ünnepeljük még Krúdy Gyulát, a Föld védelmét, és a My Fair Lady című musicalt.

Most a napi toplistával indítunk:

NapiTOP1: 1927. október 21-én megszületett Körmendi János színész. Szatirikus, komikus szerepeiben olyan egyedien alakított, hogy a későbbi korosztályok is hamar megszerették. Talán kevesen tudják, hogy írással is foglalkozott. „Utolsó figyelmeztetés” című könyvéből idézve ars poeticáját is kiolvashatjuk:

A bohóc, ha meghal is: azonnal föltámad. Elterül – és máris játszik tovább.

Én egyik hatalmas kedvencemmel ünneplem őt és remek játszótársait a 3 nővér jelenetével:

NapiTOP2: 1980-ban ki szabadalmazhatta volna, ha nem egy afro-amerikai nő a sütővasat?! Theora Stephens afro-amerikai fodrásznő megkapta szabadalmát az árammal működő, kímélő hajsütővasra. Az ő találmánya alapján készülnek a haj göndörítésére és kiegyenesítésére használt sütővasak ma is. 

NapiTOP3: 1964-ben ezen a napon mutatták be először New York-ban a My Fair Lady című musicalt. A többszörös Oscar-díjas amerikai filmmusical George Cukor rendezésében, George Bernard Shaw Pygmalion című színpadi művéből készült. A főszereplőt Audrey Hepburn alakította.

A sztori lényege: Eliza Doolittle egy szegény, elhanyagolt, rossz modorú és rémes kiejtéssel beszélő virágáruslány, az egyik színház bejárata előtt árulja virágait. Egy este, az előadás után távozó nézők egyike Henry Higgins, a nyers modorú nyelvészprofesszor rémes kiejtése miatt kisebb szóváltásba kerül Elizával, akit a szintén a színházból kijövő, talpig úriember Pickering ezredes véd meg. Később kiderül, amatőr szinten Pickering is nyelvészettel foglalkozik. Higgins fogadásból vállalkozik rá, hogy az elképesztően csúnya cockney kiejtéssel beszélő, alsóbb néposztályokhoz tartozó, műveletlen Elizából hat hónap alatt tökéletes angolsággal beszélő hölgyet farag, aki kiejtése alapján bármilyen úri társaságban megállja a helyét. Pickering lehetetlennek tartja a vállalkozást.

A magyar szinkron 1987-ben készült el. Érdekesség, hogy a filmbeli férfi főszerepéért Rex Harrison pont Hepburn-től vehette át az Oscar-díjat 1965-ben.

***

További érdekességek még a mai naphoz kötődve:

  • 1991-ben a Föld védelméért világméretű kampányt kezdeményeztek (Caring for the Earth), azóta október 21-én tartják a FÖLDÜNKÉRT VILÁGNAPOT. (nem tévesztendő össze ez a nemzetközi ünnep az április 22-i “Föld napjával”)
  • 1833-ban ezen a napon megszületett Alfred Nobel svéd kémikus és gyáros, a dinamit feltalálója, a Nobel-alapítvány létrehozója. Apja is gyáros és feltaláló volt, aki az orosz hadiiparnak is dolgozott. Halála után Alfred Nobel folytatta a kísérleteit, 1863-ban fejlesztette ki a robbantó gyutaccsal történő kezdő gyújtását, 1865-ben megalapította a Dinamit Nobel Részvénytársaságot. 1867-ben nitroglicerinből és kovaföldből nagy hatékonyságú robbanóanyagot állított elő, amelyet “dinamit”-ként szabadalmaztatott. Ezzel forradalmasította a haditechnikát és a robbanóanyagok ipari felhasználását. 1895-ben alapot létesített, amelynek vagyonát a Nobel-alapítvány kezeli, és éves kamatait (150 800 svéd korona) minden évben egy fizikai, kémiai, orvostudományi, irodalmi és egy békedíjként ítélik oda azoknak a személyeknek, akik “az emberiségnek a legnagyobb hasznára vannak”.
  • 1878. okt. 21-én megszületett Krúdy Gyula író, hírlapíró (Szindbád, A vörös postakocsi). Életében számos esetben halmozott fel óriási adósságokat, ahogyan halála előtt is… Betegségek is gyötörték, így többször kellett lemondania a lucullusi lakomákról, italozásokról. Fiatal éveiben diáktársaival sajtóirodát alapított, s a magyar sajtóműfajokban kiemelkedő tehetséget mutatott. (a riportokat kedvelte leginkább)
    Nagyanyja amolyan XIX. századi ezotériás ezermester volt, az álomfejtés, tenyérjóslás, gyógyítás és kuruzslás magasiskoláját űzte, amiben egyik legértőbb és legodaadóbb partnere az író volt, aki álmoskönyvében gyakorlatilag Mária álomfejtéseit adta közre.

    Egy jellemző filmjelenettel küldök mindenkit az asztalhoz enni, inni, és ünnepelni Krúdy-t:

***

Még több ünnepelni valót találsz itt: http://ezenanapon.hu

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!