Erre iszunk ma

Mától lehet végre külföldre utazni!

1973newyorksubwayOktóber 27-től (1987) rendeltben rögzítették, hogy a magyarok külföldre is utazhatnak. De ma ünnepeljük a porlasztót, a Puma és az Adidas közös családi vállalkozás kezdetét, Szacsvay Lászlót és a nejlont is.

NapiTOP1: 1938-ban ezen a napon a DuPont bemutatott egy új szintetikus anyagot, amit ma nejlonnak (nylon) nevezünk. Wallace Hume Carothers amerikai vegyész 1937. február 16-án szabadalmaztatta a nylont kilenc évnyi munka után. A DuPont cég 10 évig dolgozott 27 millió dolláros ráfordítással, mire az első nylon-harisnyákat elő tudta állítani. A  nylont első ízben a New York-i világkiállításon mutatták be, így az eredeti elnevezés állítólag a “New York Pylon”, azaz a kiállítás védjegyéül is szolgáló híres szabadságszobor nevéből származott. Magyarországon néhány éve megváltoztatták a nylon írásmódját, így ma már a fonetikus nejlon alakot használjuk.

nejlon

NapiTOP2: Számomra nagy meglepetés volt megtudni, hogy két világmárka is egyetlen család fivéreitől származik: 1974-ben ezen a napon halt meg Rudolf Dassler, a PUMA sportmárka megalapítója, az Adidast megalapító Adi Dassler bátyja. A két testvér a közös vállalkozásban kezdett sportcipőket gyártani, a cég neve Gebrüder Dassler Schuhfabrik – Dassler Testvérek Cipőgyára volt. Hamarosan rivalizálni kezdtek, és külön céget alapítottak. Adi Dassler az Adidas márkát. Rudolf Dassler szintén a kereszt és a vezetékneve elejéből megalkotta a RUDA márkanevet, ami nem sokkal később PUMA lett.

NapiTOP3: Hurrá UTAZHATUNK végre mi is! 1987. október 27-én a magyar állampolgároknak joguk lett külföldre utazni. A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa az útlevélrendeletben rögzítette ezt a jogot.

***

Még 1-2 érdekesség a naphoz kötődve:

  • 1939-ben ezen a napon halt meg Budapesten Csonka János mérnök, az autókban használatos porlasztó feltalálója. Gépész tanulmányait külföldön végezte. 1924-ben, a Műszaki Egyetem műhelyfőnökeként halt meg, ahonnan 72 évesen ment nyugdíjba. Igen leleményesen úgy kötött megállapodást az egyetemmel, hogy nyáron bérmentve használhatta a műhelyt saját kísérletei céljából. Bár felsőfokú végzettséggel nem rendelkezett, munkája elismeréseként feljogosították a gépészmérnöki cím viselésére. Kiválóan beszélt a latin és a német mellett franciául is. Ott volt a Magyar Automobil Club alapítói között. 1883. Kifejlesztette a kettős tüzelőanyag ellátású motort, mely gáz-petróleum keverékével működött és 3 Le-t teljesített. 1889. Bánki Donáttal közösen leszerződött a Ganzzal és ezzel kezdetét vette a magyar motorgyártás. 1893. február 11. a párizsi világkiállításon bemutatták Bánikval ketten az “Újítások petróleum motorokon” című tanulmányt, mellyel aranyérmet nyertek. Művükkel forradalmasították a motorizációt és annak elterjedését. Ez volt a porlasztó.
Csonka János tervei alapján készített autó

Csonka János tervei alapján készített autó

  • 1947 október 27-én megszületett Szacsvay László, Jászai Mari-díjas színész, a Nemzet Színésze.
  • 1904-ben ezen a napon megkezdte működését az első New York-i metró. (képek és érdekességek az ottani metróvonalról itt: https://en.wikipedia.org/wiki/New_York_City_Subway )

***

Még több ünnepelni valót találsz itt: http://ezenanapon.hu

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!