Október 29-én ünnepeljük Steindl Imre építészt, a Nemzetközi Vöröskereszt megalakulását, és Pulitzert, a magyar származású amerikai sajtómágnást is.
NapiTOP1: 1863-ban ezen a napon alakult meg a Nemzetközi Vöröskereszt. 1828. május 8-án született Henri Dunant svájci író, aki 1859-ben szemtanúja volt a solferinói ütközet sebesültjei tragikus pusztulásának. Ennek az élménynek a következtében 1860-ban elkezdte létrehozni a Nemzetközi Vöröskereszt segélyszervezetét. A Vöröskereszt alapításának az 1863-as évet jelölik meg, az ún. Genfi Egyezmény egy évvel később hagyta jóvá a kezdeményezést. Magyarország 1881-ben csatlakozott a vöröskeresztes mozgalomhoz.
NapiTOP2: 1839-ben Pesten megszületett Steindl Imre építész, műegyetemi tanár, az MTA tagja, az Országház tervezője. Mi mást lehetne hozzá kapcsolódva mondani, mint azt, hogy a világ legszebb Parlamentjét alkotta meg, mely azóta is turisták százezreinek szavazásával vezeti ezt a listát.
NapiTOP3: Űrvonatkozású híreinkből kettő is ehhez a naphoz kötődik: 1991-ben a Galileo űrhajó elsőként repült el egy kisbolygó mellett. 1998-ban pedig John Glenn amerikai űrhajós 77 évesen megkezdte utazását a Discovery űrrepülőgép fedélzetén. Ezzel ő lett a legidősebb ember, aki az űrben járt. (Nem mellesleg 1962-ben ő volt az első amerikai űrutazó!)
***
Ehhez a naphoz kötődik (1911) Joseph Pulitzer, magyar származású amerikai sajtómágnás, a Pulitzer-díj megalapítójának halála is.
Makón született. A gyenge látású, rossz fizikumú, ám kalandvágyó Pulitzer tizenévesen került az USA-ba. A polgárháború után St. Louisban egy német nyelvű lapnak készített riportokat, közben angolt és jogot tanult. 1867-ben lett amerikai állampolgár, pár év után olyan tökéletesen beszélt angolul, hogy komoly politikai-jogi pályát futott be, de végül mégis a sajtónál maradt. Erőszakos modorával sok ellenséget szerzett magának, de sikereit senki nem vitathatta. 1878-ban megvásárolt két, csődközeli napilapot; az összeolvasztott Post-Dispatch három év után már nyereséges volt. 1882-ben megvette New York-ban a World című napilapot, amelyből hamar informatív és szórakoztató, sikeres lapot varázsolt az izgalmas, igényes, modern újságírói stílusnak köszönhetően. Mestere volt a sajtóüzletnek és szeretett jótékonykodni, többek közt megalapította a nevét viselő díjat, amely ma is a legrangosabb újságírói elismerésnek számít. Halálakor 30 millió dolláros vagyont hagyott hátra.
1 millió dollárt adományozott a Columbia Egyetemnek, ezzel alapozta meg a róla elnevezett Pulitzer-díjat. A Pulitzer-díj első átadására 1917. június 4-én került sor.
***
Még több ünnepelni valót találsz itt: http://ezenanapon.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: