Október 30-án megalakult Csehszlovákia (1918), elkészült a Csalagút, és Takarékossági Világnapot is ünneplünk.
NapiTOP1: Ki mikor ér be a munkahelyére? Mától NINCS csalás, hebegés-habogás! 1894 október 30-án Daniel M. Cooper szabadalmaztatta a blokkolóórát.
És ehhez a naphoz kötődik 1823-ban Edmund Cartwright brit feltaláló (halálának napja is), aki a gépi szövőszék feltalálásával forradalmasította a textilipart. A textiliparban vezették be először a műszaki újdonságokat, mivel a gyapjúfeldolgozásban eddig csak a munkaidő meghosszabbításával vagy több munkaerő foglalkoztatásával lehetett a termelést fokozni. Az első mechanikus gyapjúfonógépet, a “fonó Jenny”-t 1764-ben állította elő James Hargreaves vállalkozó, majd 1768-ban Richard Arkwright víziszövőszéke (“water frame”) és 1779-ben Samuel Crompton szakaszos fonógépe (“mule”, az “öszvér”) nyitotta meg az utat az automatikus fonógép felé. 1785-ben elsőként Edmund Cartwright próbálkozott a textilgyártás második munkaterületén, a fonalfeldolgozás gépesítésén a mechanikus szövőszék feltalálásával. A műszaki fejlődés eredményeként 1823-ban végül a gépi szövésű anyag minősége felülmúlta a kéziszövésűét.
NapiTOP2: Ezen a napon született 1906-ban Giuseppe Farina olasz autóversenyző, aki 1950-ben a Forma-1 első világbajnoka volt. És 1960-ban szintén világot látott Diego Armando Maradona argentin focista, edző.
NapiTOP3: 1990-ben ezen a napon találkoztak a francia és brit alagútépítők találkoztak a La Manche csatorna alatt, a vasúti alagút építése során. Ezzel összeért a Nagy-Britanniát és Franciaországot összekötő vasúti alagút, más néven a “Csalagút”. Annak építéséről és a nehézségekről, melyek ezt követték, íme egy videó magyarul:
***
Még 1-2 érdekesség a naphoz kapcsolódva:
- A világ Takarékpénztárainak 1924-ben tartott első kongresszusán hozott határozat értelmében minden év októberének utolsó munkanapján tartják világszerte a Takarékosság napját.
- 1918-ban ezen a napon megalakult Csehszlovákia, majd véglegesen és békésen kettévált 1993. január 1-jén. A megalakult Csehszlovákia többnemzetiségű állam. Nemzetiségeinek megoszlása ekkoriban: csehek (51%), szlovákok (16%), németek (22%), a magyarok (5%) és a ruszinok (4%) voltak.
A fiatal állam meghirdette az egységes Csehszlovákia ideológiáját, amelyben az egyes nemzetek elnyomottnak érezhették magukat. Ez a hivatalos álláspont állandósuló feszültséget teremtett a csehek és a szlovákok között éppúgy, mint az iparilag fejlett Szudéta-vidék német ajkú lakossága és a csehek között, valamint a magyar és a szlovák lakosság között. Az állampolgársági alapon egy nemzetűnek vallott hivatalos Csehszlovákia elve vezetett a második világháború során elszenvedett törések jó részéhez, és ez az elv tolta az országot kettéválasztó jelenlegi helyzethez is, amikor is Szlovákia kivált az államszövetségből.
***
Még több ünnepelni valót találsz itt: http://ezenanapon.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: