Hétvégi ünnepsorolónk szóljon Bud Spencerről, Felliniről, a kelta újévről, a vegetarianizmusról, a tranzisztorról és a világ időzónákra való felosztásáról.
1517 október 31. óta a Reformáció emléknapját ünnepelhetjük Luther Márton wittenbergi teológiaprofesszornak köszönhetően. Luther ekkor tette közzé 95 tézisét, amellyel kezdetét vette a reformáció. Tézisei a búcsúcédulákkal való visszaélések, és a katolikus egyház elvilágiasodása ellen szóltak. Ez súlyos tudati válságot okozott a nyugati kereszténységben és az egységes egyház evangélikus és katolikus egyházra szakadt.
844 november 1 óta ez a nap a Mindenszentek napja. A keresztény országokban Mindenszentek napja: azon üdvözültek ünnepe, akiknek nincs külön emléknapjuk. Az ünnep 741-ben, III. Gergely pápa idején jelent meg először a megemlékezés napjaként, egyetemes ünneppé IV. Gergely pápa tette 844-ben. Magyarországon 2000-től munkaszüneti nap.
Az ünnep fontos jelképe volt a töklámpás.
November 1 pogány ünnep is, “Samhain” néven a kelta újév kezdete: A samhain (ejtsd: száuiny, vagy szaviny) a gael nyelveken beszélő népeknél a november hónap elnevezése, valamint a kelta nyelvi-kulturális kör egyik legjelentősebb ünnepe, mely október 31-én sötétedéskor kezdődik és november 1-jén ér véget. A keltáknál az év két fő részre volt osztva. Samhain jelentette az újév, valamint a tél kezdetét, hiszen ezeknél a népeknél (de például a zsidóknál is) a sötétség (sötétedés) megelőzte a világosságot. Az év másik fele Beltaine (Cétshamhain) ünnepével kezdődött, május 1-jén.
***
NapiTOP1: Bud Spencer, eredeti nevén Carlo Pedersoli, 1929. október 31-én született a dél-olaszországi Nápoly városában. Édesapjának ekkoriban vasgyára volt a nápolyi kikötőben, de mikor a gyár előtt horgonyzó hajó egy baleset során felrobbant, a család hirtelen tönkrement. 8 évesen lett tagja a helyi úszóklubnak, ahonnan aztán Rómába igazolt, amikor a család 1940-ben elköltözött a fővárosba. Tanulmányi eredményei egészen kimagaslóak voltak, ötévesen volt elsős, majd az ötödik osztályt átugorva került hatosztályos gimnáziumba. Ezután a római egyetem vegyészkara következett, (mindössze 16 évesen vált az egyetem hallgatójává), tanulmányait azonban meg kellett szakítania, mert a család 1947-ben elhagyta Olaszországot és Brazíliába költözött. Ő másfél év múlva, (1948 végén), míg családja 1950-ben tért haza. Folytatta az egyetemet, bár már nem a vegyészmérnöki, hanem a jogi karon, illetve a sportolást, 1949-ben mellúszásban olasz bajnoki címet nyert, 1950-ben a 100 méteres gyorsúszás bajnoka lett egy perc alatti idővel. Még ebben az évben az olasz vízilabda-válogatottal Európa-bajnoki címet nyert. Miután aláírta első hollywoodi szerződését 1967-ben, visszavonult az aktív sportolástól. Itt ismerkedett meg Terence Hill-lel is. 1967-től 1985-ig nem kevesebb, mint 17 filmben szerepeltek együtt, mely számára is meghozta a sikert és az elismerést, valamint legendává emelte duójukat.
Emberek, én nem tudok választani a JÓK közül, így most a Nincs kettő négy nélkül teljes filmet ajánlom:
NapiTOP2: 1884. november 1-én döntés született a világ időzónákra való felosztásáról. A kezdő délkört Greenwichben, (Anglia) jelölték ki. Washingtonban, a Nemzetközi Meridián Konferencián, 25 nemzet képviselője hozta meg a döntést.
NapiTOP3: 1956. november 1-én a tranzisztor feltalálói megosztott fizikai Nobel-díjat kaptak. (Walter Brattain, John Bardeen és William Shockley)
***
Még 1-2 érdekesség október 31 és november 1 napokhoz kötődve:
- 1994 óta november 1 a Veganizmus világnapja. A veganizmus – a tulajdonképpeni valós vegetarianizmus – a vegetarianizmus elveit nemcsak részleteiben, hanem következetesebben, szó szerint megvalósító gyakorlat, életmód.
1993 október 31-én meghalt Federico Fellini olasz filmrendező, forgatókönyvíró (Országúton, Édes élet). Az Országúton, az Édes élet új utat jelöltek ki a filmművészetben. Fellini filmjeiben a valóság, az emlékek és az álmok sajátos módon olvadnak eggyé. Művei az emberi kiszolgáltatottságot, képmutatást, ostobaságot és kisszerűséget szeretetteli, gyakran harsány humorral jelenítik meg.
- 2011 október 31-én meghalt Albert Flórián labdarúgó, edző. Az FTC labdarúgója, 75-szörös válogatott volt 1952-1974-ig, játszott olimpián, vb-n, Eb-n bronzérmes csapatban. 1967-ben elnyerte a France Football Aranylabdáját, 1968-ban világválogatott volt. Edzőként dolgozott Líbiában első osztályú csapatnál, valamint az FTC ifjúsági csapatánál. Volt utánpótlás szakágvezető, szakosztály igazgató, majd 1990-től szakosztály alelnök. 1970-ben Hoffer Józseffel megjelent “Rúgd a labdát!” című műve.
***
Még több ünnepelni valót találsz itt: http://ezenanapon.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: