Erre iszunk ma

Az első csuklós busz és a nagy festménylopás napja

bryanadamsNovember 5-én született Vitray Tamás és Bryan Adams, feltárják egy viking település maradványait és Magyarország több híres festményét lopják el.

NapiTOP1: Most a két szülinapost egy kalap alá veszem, de ez nem von le egyikőjük tehetségéből semmit. 1932-ben ezen a napon született meg Vitray Tamás, Kossuth-díjas újságíró, riporter, 1959-ben pedig Bryan Adams, kanadai zenész.

NapiTOP2: 1960-ban ezen a napon, a világon elsőként csuklós buszt helyeztek üzembe Budapesten. Olyan buszra volt szükség, ahol a vezető és az utasok egy légtérben vannak, de az eddigieknél több utast tudott szállítani. csuklosbuszNémetországban a Mercedes kísérletezett vele, de forgalomban még ki sem próbálták, amikor Magyarországon már utasokat kezdett szállítani egy ilyen busz. A GA 12-00-ás rendszámú busz az azóta megszűnt budapesti 1-es vonalon közlekedett a Kelenföldi pályaudvar és a Dózsa György út között.

35 ezer kilométert futott, különösebb hiba nélkül. A BKV elődjének (Fővárosi Autóbusz Üzem) Autóbusz Főműhelyében három fiatal mérnök, Rózsa László, Lassú Gábor és Színi Béla készítette el az első járműveket. Az ITC 600-asból, népszerű nevén FAÜ-csuklósból 267 darabot gyártottak, de egyetlen egy sem maradt fenn belőle.

NapiTOP3: 1963-ban ezen a napon bukkantak rá kanadai régészek Új-Fundlandnál egy viking település maradványaira. Most butaság vagy sem, én nem voltam tisztában vele, hogy Új-Fundland és Labrador mind egy-egy kanadai nagy tartomány neve (nem csak az innen elnevezett kutyáké 🙂 ), és ezek az ország legsűrűbben lakott részei. Új-Fundland Kanada negyedik legnagyobb szigete, s ahogy az ünnepelni való ok is mutatja, a vikingek is felfedezték anno maguknak, s elnevezték Vinlandnak.

***

Még egy érdekességet tartogat a mai naphoz kötődve, mégpedig a hazai nagy műkincsrablás sztoriját! 1983 november 5-én a Szépművészeti Múzeumból 7 nagy értékű festményt loptak el. A kis magyar abszurd része a történet, miszerint nem kellett túlzott tolvajbravúr a reneszánsz és barokk kori festmények elemeléséhez azon az estén. Az épület riasztómentesen “csábította” az enyveskezű műkincsértőket.
Hűlt helyét találták Raffaello Esterházy Madonnájának és Ifjú képmásának, Giorgone Önarcképének, Tintoretto Női képmásának és Férfi képmásának, valamint a barokk festő, Giovanni Domenico Tiepolo két képének – Szeplőtlen Szűz hat szenttel, Pihenő szent család. A festmények összértékét akkoriban közel 1,5 milliárd forintra becsülték.

Az ügyben olasz és magyar férfiakat gyanúsítottak, s szerencsére a képek is megkerültek. (bővebben a legendás történetről itt!)

De 2014 is tartogatott egy képtelen magyar történetet, ugyanis hetekig nem vették észre a MODEM-ben, hogy csak hűlt helye van két olyan festménynek, amelyek értéke több mint 100 millió forint…

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!