November 10-én született meg Öveges professzor, kirobban a Panama-botrány, megjelenik az első Windows, elindul a Sesame Street sorozat, és előkészítik az első magyarországi McDonald´s éttermet.
NapiTOP1: 1965 november 10-én Pécsett megkezdődött az első magyar játékfilmszemle. (Psota Irénnel, Görbe Jánossal, Keleti Mártonnal, Makk Károllyal, Esztergályos Cecíliával, Pécsi Ildikóval stb. )
Díjat kapott a Tizedes meg a többiek, Húsz óra, Nehéz emberek, Így jöttem című filmek.
Íme az akkori Filmhíradó bejátszása az eseményről!
NapiTOP2: 1970-ben ezen a napon nyitották meg turisták számára a kínai nagy falat.
NapiTOP3: 1895-ben, a Zala megyei Pákán megszületett Öveges József, fizikusprofesszor. Öveges József ősei apai ágon legalább kétszáz évre visszamenően néptanítók voltak, ő maga 1919-ben szerzett tanítói diplomát. Elsősorban a matematikai és a fizika érdekelte, de bencés és piarista tanulmányait követően pappá is szentelték. Tanári pályája kezdete után hamar eldöntötte, hogy az ifjúság számára szeretne tudományos-ismeretterjesztő könyveket írni, melyek előtérbe helyezik a fizika szépségét.
Népszerű oktató volt, mert bármely bonyolult fizikai dolgot és kísérlet az egyszerű emberek nyelvén is képes volt elmagyarázni. 1945 után a Közgazdaságtudományi Egyetemen tanított, majd a Budapesti Pedagógiai Főiskolán volt tanszékvezető tanár. Több mint harminc könyvet írt, igazi népszerűségét azonban közkedvelt rádiós és televíziós sorozatainak köszönheti.
1 perces ismertető a tévéműsoráról:
***
Még 1-2 érdekesség a naphoz kötődve:
- 1983-ban a Microsoft kiadta a Windowst, ami az MS-DOS bővítése volt egy grafikus felülettel.
- 1986-ban aláírták a McDonald´s éttermi hálózat magyarországi kialakításáról szóló szerződést.
A “Sesame Street” című, gyermekeket oktató műsor első adását közvetítették az amerikai PBS-en, 1969-ben.
- 1892-ben kirobbant a Panama-botrány. Korrupció és hűtlen kezelés miatt bíróság elé került a Lesseps-féle csoport, amely a csatorna építésére koncessziót kapott. Ferdinand Marie Vicomte de Lesseps francia mérnök, aki egyiptomi alkonzul volt, először a Szuezi-csatorna építésénél tűnt fel. Mohamed Szaid pasa egyiptomi alkirálytól 1854-ben előzetes, 99 évre szóló koncessziót kapott a Szuezi-csatorna megépítésére. Nagy-Britannia és a Török Birodalom tiltakozása ellenére – akik a közel-keleti francia hegemóniától tartottak – a csatorna megépítéséhez, francia pénzügyi támogatással megalapította a “Compaigne universelle du Canal de Suez”-t.
1869-ben, – 10 évig tartó építőmunka után – Eugénia francia császárné ünnepélyesen megnyitotta a Szuezi-csatornát, amely közvetlen összeköttetést teremtett a Földközi-tenger és a Vörös-tenger között. Lesseps volt a Panama-csatorna tervének kezdeményezője és a kivitelezés vezetője is, azonban a csatornaépítő társaság 1889-ben a rossz gazdálkodás miatt csődbe ment, így a kisrészvényesek szinte egész vagyonukat elvesztették. A Panama-csatorna körüli botrány válságba sodorta Franciaországot. Számos képviselőt azzal vádoltak, hogy kölcsönt vettek fel az elfogadott részvényekre, amikor a pénzügyi helyzet már nyilvánvaló volt. A Panama-botrány kirobbanása után, 1893-ban lemondott a kormány, Lessepset 5 évi börtönre ítélték, de végül az ítéletet hatálytalanították.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: