November 20-án bemutatják az első közlekedési lámpát, elindulnak a háborús bűnös perek, felépül a Kreml és szülinapot ünnepel Fábry Sándor.
NapiTOP1: Az ENSZ 1989. november 20-án fogadott el egyezményt a gyermekek jogairól, a konvenciót Magyarország 1990. március 19-én írta alá. Magyarországon 1997-ben ünnepelték először a gyermekek jogainak egyetemes napját. Az Országgyűlés a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényt 1997-ben fogadta el, a jogszabályba mindazok a gyermeki jogok bekerültek, amelyeket az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye rögzít. E jogszabály határozza meg a gyermekek jogait, és szabályozza a szülők, a nevelők, az állam, a helyi önkormányzatok, illetve a civil szervezetek feladatait a gyermekvédelem, valamint a gyermekek jogainak érvényesítése területén.
NapiTOP2: 1953-ban ezen a napon született Fábry Sándor újságíró, showman, forgatókönyvíró. Ő írta a Megint tanú és az Ördög vigye forgatókönyveit. Szörnyű minőségben, de jöjjön egy 5 perces részlet az első Fábry showból 1998-ból:
NapiTOP3: 1923-ban Garrett Augustus Morgan afroamerikai feltaláló szabadalmaztatta a közlekedési lámpát. Garrett Augustus Morgan hagyományos képzése általános iskolában befejeződött, de remekül értett mindenféle gép javításához. 1907-ben már saját javítóműhelye volt, 1920-ban az újságkiadásba is belevágott, és egyre gazdagabb lett. Mikor már autója is volt, akkor jött rá, mennyire veszélyes egy-egy útkereszteződés, így pár éven belül szabadalmaztatta jelzőrendszerét, mely három karból állt (szabad, állj, minden irányban tilos – ekkor a gyalogosok kelhettek át). Találmányát egészen a háromszínű jelzőlámpák megjelenéséig használták szerte az USA-ban. Morgan találmányai között megtalálhatjuk többek közt a gázmaszkot, a hajkiegyenesítőt és a bukósisakot is.
***
A mai naphoz kötődik még:
- 1945-ben ezen a napon kezdődtek el Nünbergben a háborús bűnösök pere a Nemzetközi Katonai Törvényszék előtt.
- 1530-ban végleges formájában felépült és átadják a Kremlt, III. Vaszilij moszkvai nagyherceg uralkodása idején. Az 1445-ös tűzvész után III. Iván nagyherceg uralkodása alatt, 1475-ben kezdték el az újraépítését.
A Kreml a védelmi és hadi funkcióján kívül az orosz ortodox egyházat reprezentálta.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: