Erre iszunk ma

Darwin és Tasmánia napja

Toulouse_LautrecNovember 24-én koccinthatunk Toulouse-Lautrec és Jókai Anna szülinapjára, Tasmánia felfedezésére, és a Fajok eredete című evolúciós ismeretterjesztés megjelenésére.

NapiTOP1: És volt egy ember, aki felvállalta az evolúciótörténet-elméletét, úgy hívják Darwin: 1859-ben ezen a napon, Charles Darwin angol természettudós megjelentette a Fajok eredete című munkáját. A könyv ismertette elképzeléseit az evolucióról és a természetes szelekcióról.

NapiTOP2: 1864-ben ezen a napon született Henri de Toulouse-Lautrec francia festő, (Pár a bárban, A Moulin-Rouge) a francia posztimpresszionizmus képviselője.

NapiTOP3: 1642 november 24-én, Abel Janssoon Tasman felfedezte a később róla elnevezett Tasmániát.  Tasman, holland kereskedő, tengerész a Holland Kelet-Indiai Társaság megbízásából 1642 és 1644 között tett utazásokat. A felfedezett szigetet a hajó kapitánya után akkor ‘Van Diemen-földnek’ nevezték el, csak később kapta felfedezőjéről a Tasmania nevet.

tasmania-map-big
Fontos magyar vonatkozású ünnepelni való, hogy 1932-ben ezen a napon született Jókai Anna, Kossuth-díjas, a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével kitüntetett író. (Kossuth-díjas, József Attila-, SZOT- és Pax-díjas.)
Pályafutását 1956-ban könyvelőként kezdte, majd népművelőként, művészeti előadóként, főkönyvelőként dolgozott, majd magyar-történelem szakos tanár volt. 1986-tól az Írószövetség alelnöke, majd elnökségi tagja volt, 1990 óta elnöke, valamint az Írók Szakszervezetének elnöke is volt rövid ideig. Három drámáját mutatták be. Műveiből: “4447”, “Tartozik és követel”, “A feladat”, “Jákob lajtorjája”, “Szegény Sudár Anna” (regények), “Kötél nélkül”, “A reimsi angyal”, “Jöjjön Lilliputba!” (novellák), “Mi ez az álom?”, “A töve s a gallya” (esszék).

Íme egy beszélgetés az írónővel:

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!