Erre iszunk ma

Az első mobiltelefon és sms napja

smsDecember 3-án felhívjuk a figyelmet a “Fogyatékkal élő Emberek Nemzetközi Világnapjára”, Japánban bemutatják az első tömegmobilt, és elküldték az első sms-t.

NapiTOP1: Az ENSZ december 3-át a “Fogyatékkal élő Emberek Nemzetközi Világnapjává” nyilvánította 1992-ben, hogy felhívja a figyelmet a baleset, betegség, katasztrófa következtében fogyatékossá váltak problémáira.

telapo

NapiTOP2: 1979-ben ezen a napon, Japánban bemutatták az első, kereskedelmi forgalomba szánt mobiltelefonokat. Az első automatikus, analóg mobiltelefon a hatvanas években készült el. Az USA-ban már 1946 óta használtak rádiótelefonokat, de a használható rádiófrekvenciák száma igen korlátozott volt. Ezért a városokat vételi zónákra (cell) osztották, és 1948-ban már megoldható volt az automata kapcsolás.

Sok időnek kellett még eltelnie azonban, hogy megszülessenek a megfelelő minőségű telefonkészülékek is – az USA-ban a Motorola cégé a mobiltelefonokra vonatkozó szabadalom. Skandináviában 1981-ben, Európában a nyolcvanas évek végén kezdetek tömegesen elterjedni a mobiltelefonok.

NapiTOP3: 1992-ben küldték el az első sms-t. Az első SMS-t, “Boldog karácsonyt” szöveggel 1992. december 3-án a Vodafone hálózatából küldte az angliai Neil Papworth. Az első SMS-t nem is mobiltelefonról, hanem számítógépről küldték. Az SMS viszonylag lassan terjedt el a szolgáltatók között, mivel ki kellett dolgozni a fizetési rendszert, kezdetben ezért az SMS ingyenes volt az előfizetők számára.

Az sms-t 1985-ben közösen fejlesztették ki német és francia mérnökök. A “rövid üzenet szolgáltatás” megalkotója Friedhelm Hillebrand, Bernard Ghillebaert és Oculy Silaban voltak, ők döntöttek a 160 karakteres méretről is.
Friedhelm Hillebrand kommunikációs szakember érdekes vizsgálatot végzett: véletlenszerűen gépelt le mondatokat, majd megszámolta az azokban lévő karaktereket: 160 karakternél egyik sem volt hosszabb. Megvizsgálta a levelezőlapokat is, melyek átlagos karakterszáma 150 volt. Ezen eredmények alapján sikerült meggyőznie a Global System for Mobile Communications (GSM) munkatársait, hogy a fontos közlésekhez elég 160 karakter is.

*

Ehhez a naphoz kötődik egy érdekesség még, 1969-ben felkérték John Lennont, hogy játssza el a Jézus Krisztus Szupersztár című musical főszerepét. Másnap visszavonták az ajánlatot. 😉

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!