December 16-án van a Kórusok napja és Kodály Zoltán, Beethoven, Jane Austen, Lotz Károly szülinapja, elindul az első trolibusz-járat és átadják a Corvin mozit.
NapiTOP1: A Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége (KÓTA) és a Magyar Zenei Kamara védnökségével 1991 óta rendezik meg a magyar kórusok napját, Kodály Zoltán születésnapján.
1882-ben ezen a napon született Kecskeméten Kodály Zoltán, a világhírű zenepedagógus, zeneszerző és népdalgyűjtő. Igen fiatalon és önerőből tanult meg játszani négyféle hangszeren. 18 éves korától a bölcsészkarral párhuzamosan a Zeneakadémiára is járt, ahol 25 évesen már tanárként dolgozott.
Zenedarabjain könnyen felismerhető, hogy érdeklődésének alapja elsősorban a magyar népdal és népzene volt. Kortársával és barátjával, Bartók Bélával együtt hosszú évekig járták a magyar falvakat, hogy összegyűjtsék a még fellelhető népdalokat. Az 1920-as években már külföldön is játszották darabjait, de első igazi hazai sikere 1923-ban volt a Psalmus Hungaricus, majd ezt követte a Háry János és a Székelyfonó. Hírnevét nemcsak műveinek, de zenepedagógusi munkásságának is köszönheti. Kifejezetten gyerekkarok számára mintegy ötven művet írt, a zenetanításban pedig máig is világszerte alkalmazzák a Kodály-módszert. Mindent megtett annak érdekében, hogy a magyar népművészetet világszerte minél többen megismerhessék. Számos kitüntetést kapott, több egyetemnek volt díszdoktora. 85 éves korában, 1967-ben halt meg.
Íme egy izgalmas kisfilm a Kodály-módszerről japán szemmel:
NapiTOP2: 1933-ban ezen a napon elindult az első trolibusz-járat Magyarországon. A Vörösvári út és az Óbudai temető között közlekedett 7-es számmal, később (1936. előtt) ezt T-re módosították. A troliknak az Óbudai kocsiszínben alakítottak ki tárolóhelyet. A vonalat már 1927. június 5. óta autóbusszal üzemeltette a SzAÜ, a számjelzés innen származott.
NapiTOP3: A CORVIN filmszínház felavatása 1922-ben: Az Üllői út és a Nagykörút sarkán eredetileg a Goldschwindt Ecet és Szeszgyár üzeme állt. Az üzemet a Nagykörút rendezésének keretében 1906-ban lebontották, az épületek helyére azonban sportpályák kerültek, megbontva ezzel a városképet. A telkek újraparcellázása és a Corvin Mozgóképszínház Részvénytársaság 1920. október 21-i megalakulása után Bauer Emil, Schulek Frigyes tanítványa kapott megbízást a moziépület megtervezésére, akinek a tervét a Főváros 1921-ben elfogadta. Kármán és Fazekas építőmesterek vezetésével az 1300 férőhelyes épület 1 év alatt elkészült. A megnyitóra Kosztolányi Dezső írta meg Szavak című költeményét.
*
Mai apropó még, hogy 1773-ban ekkor történt meg a “Bostoni teadélután”, ahol 3 hajónyi tearakományt öntöttek a tengerbe. Az angolok a magas teavám elleni tiltakozásképpen borították a rakományt a tengerbe. Ekkor kezdődött el az amerikai függetlenségi háború.
Szülinaposok
1770-ben megszületett Ludwig Van Beethoven német zeneszerző (Örömóda, Für Elise).
- 1775-ben megszületett Jane Austen angol regényíró (Értelem és érzelem, Büszkeség és balítélet).
- 1833-ban megszületett Lotz Károly festőművész (Fürdő nő). (Tudjátok, a remek Párizsi Áruház felső termének gyönyörűségeit ma is láthatjátok, ha beültök 1 kávéra-teára-sütire!)
- 1883-ban született Kós Károly építész, író, grafikus. A szecesszió népi elemeket felhasználó irányzatnak jellegzetes képviselője.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: