Január 8-án három szülinapost emelek ki: Elvis Presleyt, David Bowiet és a fizikus Stephen Hawkingot.
Igen, ez egy szülinapi egyveleg lesz, de micsoda izgalmas fazonokkal!!!
NapiTOP1: 1942 január 8-án született Stephen Hawking angol fizikus. Az elméleti munkái mellett, amelyeket csak kevesen értenek, a tömegeket is meg tudja szólítani.
A BBC-nek és a Discoverynek forgatott ismeretterjesztő filmjei, népszerű könyvei (az Idő rövid története) milliókhoz jutottak el, magyarázták el a modern fizika alapjait, a relativitáselméletet, az ősrobbanást, a fekete lyukat. Kutatási területei többek között: kvantumgravitáció, fekete lyukakból instabilitása, kozmológiai infláció, húrelmélet, féreglyukak, az univerzum sűrűségmátrixa.
Íme egy izgalmas dokufilm a mesterről “Stephen Hawking és a mindenség elmélete” címmel
NapiTOP2: 1935-ben ezen a napon született Elvis Presley amerikai énekes, zenész és színész, a rock and roll koronázatlan királya.
Elvis Aaron Presley kulturális ikon lett, bár csak 42 évet élt. Tizennégyszer jelölték Grammy-díjra, ebből hármat meg is nyert, valamint a Grammy Életműdíját is neki ítélték 1971-ben. A Mississippi állambeli Tupelóban született, három éves korától a Tennessee állambeli Memphisben élt.
Karrierje 1954-ben kezdődött, amikor a Sun Records tulajdonosa az afro-amerikaiak zenéjét szerette volna népszerűsíteni, és Elvisben kitűnő előadót látott erre a célra. Elvis volt a rockabilly, a gyors tempójú country és rhytm and blues keverékének első képviselője. Hamarosan megismerkedett Tom Parker ezredessel, aki a menedzsere volt éveken keresztül, s ettől kezdve az RCA records adta ki dalait.
Első kislemeze, a “Heartbreak Hotel” 1956-ban jelent meg, és hatalmas sikert aratott. Ezt további slágerek, filmes szerepek követték, majd 1958-ban katonai szolgálat miatt átmenetileg felhagyott a zenés karrierrel. Visszatérése a hatvanas években felemásra sikerült, ugyanis javarészt filmszínészként foglalkoztatták, azonban filmjeit és a hozzájuk tartozó filmzenei albumokat a kritikusok nem értékelték pozitívan. 1968-ban végül visszatért a zenei színpadra, és hét év kihagyás után ott folytatta, ahol abbahagyta. 1973-ban az ő koncertjét közvetítették először műholdon keresztül. Élete vége felé gyógyszerfüggőségtől szenvedett, amely megviselte szervezetét. Negyvenkét éves korában, 1977-ben hunyt el.
NapiTOP3: Egy másik ikon és életében már szintén legenda, az 1947-ben született David Bowie angol rockzenész. Tőle is nehéz lenne zenét beválogatni ide a legek közé, így inkább egyik filmszerepét emelem ki, a Fantasztikus labirintust, amelyben hangját és színészi képességeit is megmutathatta.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: