Erre iszunk ma

Szombaton ünnepeljük az első színes magyar filmet

ludasmatyiFebruár 27 és 28 is sok izgalmas koccintani valót tartogat: vasárnap a finnek ünnepelnek, engedélyezték a válást Írországban, de szülinapos Für Anikó, Elizabeth Taylor és Kazal László is.

NapiTOP1: Filmes érdeklődésem okán ééééés az idén rendkívül izgalmasra sikeredő Oscar-díj miatt is (Hajrá Saul fia!) első helyen hozom az 1950-ben, február 27-én bemutatott első színes magyar filmet, a Lúdas Matyit.

A budapesti Városi Színházban volt a bemutató, a filmet Nádasdy Kálmán és Ranódy László rendezte, Hegyi Barnabás fényképezte. Főszereplője Soós Imre, továbbá a kor elismert színészei: Horváth Teri, Ruttkai Éva, Somlay Artúr, Görbe János és Kiss Manyi. Hatszáz statisztával, sok külső helyszínen forgattak.

A színes technika fejletlensége miatt napfényben is nagyon erős világítást kellett alkalmazni, az árnyékos részeken megváltoztak a színek. Döbrögi piros ruhája a vásznon bíbornak látszott, a nagy erősségű lámpákkal bevilágított vacsorajelenetben a gyertyák elolvadtak a hőtől. A forgatás során “színnaplót” vezettek.

A forgatás után két évvel elvesztette színeit, a hang pedig olyan torz volt, hogy 1961-ben újraszinkronizálták és fekete-fehérben vetítették. Lúdas Matyi Soós Imre helyett sokáig Csíkos Gábor hangján szólalt meg. 2004-ben a Magyar Nemzeti Filmarchívum az eredeti hangot és színeket feljavították, a digitálisan felújított változat premierje 2004. december 25-én volt az m1-en.
A Lúdas Matyit számos országban vetítették, többek között az Egyesült Államokban és Kínában is.

Itt belekukkanthattok a filmbe:

NapiTOP2: Február 28. a Kalevala napja, a finn nép ünnepe. Elias Lönnrot néprajztudós 1835. február 28-án tette közzé az első Kalevala-kötethez írt előszavát. Erre az eseményre emlékezik A KALEVALA NAPJA. Az eposz jelentős hatással volt a finn kultúrára és a világirodalomra egyaránt.

A Kalevala teljes magyar fordítását 1871-ben Barna Ferdinánd, majd 1909-ben Vikár Béla készítette el. Később Nagy Kálmán (1972), Rácz Kálmán (1976) és Szente Imre (1980-as évek) is átültette magyar nyelvre.

NapiTOP3: Állati hír, hogy 1977-ben február 28-án, először született gyilkos bálna fogságban, Los Angelesben.

gybalna

*

További apropók a hétvégéhez:

  • 1997! február 27-én engedélyezték először a válást Írországban.
  • 1940. február 28-án először közvetítettek kosárlabda mérkőzést a televízióban. A helyszín a Madison Square Garden volt New Yorkban, a University of Pittsburgh játszott a Fordham ellen, az eredmény 50-37 volt.
  • 1911. február 27-én született Kazal László színész, érdemes művész (2×2 néha öt; A csodacsatár; Mici néni két élete). Népszerű komikus színész volt. Sikeres kabarékonferanszai emlékezetesek maradtak.
  • 1964-ben ugyanezen a napon, Budapesten megszületett Für Anikó színművésznő. Dekoratőrként dolgozott, majd a Színház- és Filmművészeti Főiskola elvégzése után, 1989-től a Madách Színház, majd az Örkény Színház tagja.
  • 1932-ben ezen a napon született Elizabeth Taylor angol-amerikai, Oscar-díjas filmszínésznő Filmezés közben profizmusáról ismert, szövegét mindig pontosan tudta és felkészülten várta a forgatást. Nyolcszor kötött házasságot, ebből kétszer Richard Burton színésszel. Különleges ritkaságokat is tartalmazó ékszerkollekciója mellett műkincsgyűjteménye szintén nevezetes.

    Gyakran támogat népszerűségével és pénzével jótékony kezdeményezéseket. Az Amerikai Filmintézet listáján Elizabeth Taylor a 7. helyet foglalja el minden idők legnagyobb női sztárjai között. 1999-ben II. Erzsébet brit királynő lovagi rangra emelte, így azóta a színésznőt a “Dame” cím is megilleti. 1960-ban a Modern kaméliás hölgy meghozta számára az Oscar-díjat. 1966-ban a Nem félünk a farkastól című filmben nyújtott alakításáért megkapta a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!