A költészet, a bábszínház és a faji megkülönböztetés elleni világnap

Március 21. nemzetközi ünnepei során a kulturált szórakozásra, Iránra és a dél-afrikai lázongások és diktatúrák áldozataira emlékezhetünk.

NapiTOP1: A három mai nemzetközi figyelemfelkeltő ünnep közül a legrégebbi esemény 1960. március 21-hez kötődik. Ekkor ugyanis véres rendőrsortűz dördült el a dél-afrikai Sharpeville-ben a békésen tüntetőkre. Az áldozatok száma feltehetően 72 volt.

1966-ban az ENSZ XXI. közgyűlésén nyilvánították március 21-ét ennek az eseménynek elítéléseként a Faji megkülönböztetés elleni nemzetközi küzdelem napjává.

NapiTOP2: Magyarországon is számos hely és akció kapcsolódik már 1999 óta a Költészet világnapjához, amely szintén március 21-én zajlik világszerte.

Naima Tabet, a marokkói oktatási, kulturális és tudományos nemzeti bizottság főtitkára vetette fel 1998-ban egy UNESCO-hoz intézett levelében a nemzetközi költészeti nap kijelölését. 1999. november 18-án az UNESCO közgyűlésének 30. ülésszaka március 21-ét, az északi félteke tavaszának első napját nyilvánította ilyen világnappá, melyet minden ország a saját eszközeivel, a nem-kormányzati szervek aktív részvételével, a nyilvános és civil szervezetek bevonásával ünnepelhet meg.

Örömteli kezdeményezés ma már, hogy – bár pár éve több kávézó is összefogott hasonló témában – van olyan, a kávékultúrához kötődő vállalat, amely pont ma szeretné versben mérni és adni kávéit szerte az országban. Ha ezen matricával – Fizess verssel! kampány – felbélyegzett kirakatot látsz, vidd be egy kedvenc versrészletedet, és fizess azzal espressódért. A magyar kampány arcai idén: Nyáry Krisztián író és Weiler Péter festőművész

Koccintsunk ma kávéval – amiért sok helyen fizethetsz MA verssel is – vagy egy jó borral, sörrel Kosztolányira és társaira:

Kosztolányi Dezső: Költő a huszadik században    

Az önimádat büszke heverőjén

fekszem nyugodtan, s a paplanomra sárgán

hull éji villany, nappali verőfény.

Füst és kávé között henyélek,

mivel a dolgom, végzetem csak annyi,

hogy élek.

Csak annyit érünk, amennyit magunkba,

mit nékem a hazugság glóriája,

a munka.

Mit a csaló próféták csácsogása,

nem alkuszom én semmiféle rúttal,

se a labdákért ordító tömeggel,

se számarányokkal, se Hollywood-dal.

Tőlem locsoghat megváltó igéket

s unalmas őrültségeket az ép ész,

nem az enyém a század rongy bohóca,

se a felhőkbe zörgő, bamba gépész.

Nem kell hatalmasoknak úri konca,

s a millióktól olcsó-ócska kegy.

Azt hirdetem, barátim, sok a kettő,

de több az egy.

Recsegjen a múlt s a bárgyú jövő is,

nekem magasabb kincset kell megónom.

Uralkodom tűzhányó kráterén is,

még áll a trónom.

És önmagamat önmagammal

mérem.

Szavam ha hull, tömör aranyból

érem.

Mindegyiken képmásom, mint királyé,

s a peremén

a gőgös írás:

én.

NapiTOP3: Egy iráni bábszínház, a Dzhivada Zolfagariho művészeinek ötletére 2002-ben a bábművészeti világszervezet, az UNIMA (Union Internationale de la Marionnette) indítványozta, hogy március 21. legyen a bábosok ünnepe.

Ehhez az időponthoz kapcsolódva 2003 óta szerte a világon, így Magyarországon is zajlottak események.

Az idei remek, hazai és határmenti programokról itt találsz friss információkat: https://hu-hu.facebook.com/babszinhazivilagnap

Címkék: , , , , , , , , ,
Tovább a blogra »