Erre iszunk ma

Az 1700-as évek végén megjelenik a mosódeszka és a Bolsoj Színház

Március 28-án szabadalmaztatták a mosógép elődjét, megalapították az első moszkvai színházat, és szülinapos Lady Gaga, Psota Irén és Bohumil Hrabal.

NapiTOP1: Meglepőnek érzem, hogy az első nyilvános színház Moszkvában és a mosógép elődje is egy évszázadhoz kötődik. Minden esetre tény, hogy 1776. márciusában II. Katalin cárnő megalapította az első nyilvános moszkvai színházat, amit ma Nagyszínháznak hívnak.

Pjotr Vasziljevics Uruszov herceg II. Katalin cárnőtől 1776-ban előjogot szerzett színházi előadások tartására Moszkvában. Hivatalosan ezt az évet tekintik a – gyakran egyszerűen Bolsoj-nak nevezett – Nagyszínház alapítása időpontjának, bár első önálló épülete csak négy évvel később készült el.

BOLSHOI_theatre

Ami pedig a mosódeszkát illeti, 1797. márciusához kötődik a találmány szabadalma. 

Nathaniel Briggs egy teknőben, recékkel ellátott mosódeszkán vakargatós szisztémát dolgozott ki a ruhatisztítás megkönnyítésére. Valami ilyesmit, ami a lenti képen látható:

mosodeszka

A forgótárcsás mosógépről itt meséltem. (1858-hoz kötődve)

NapiTOP2: Idén elbúcsúztattuk azt az ízig-vérig színésznőt, aki 1929. március 28-án született.

Psota Irén, a nemzet színésze, kétszeres Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő. 1952-ben végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát, és még abban az évben leszerződött a Madách Színházhoz. 1980-ban a Népszínház, majd 1983-ban a Nemzeti Színház tagja lett, de 1990-ben visszatért a Madáchba.

A Madách Színházban olyan színészóriásokkal játszott együtt, mint például, Pécsi Sándor, Kiss Manyi, Tolnay Klári, Gábor Miklós. Minden műfajban otthon érezte magát. Az általa ábrázolt alakoknak szinte nincsenek határai. Szerepei a tragédiától, a musicalen át, a vígjátékokig terjednek.

Groteszk, olykor fanyar, temperamentumos, szelíd, vad, kemény, lágy, letisztult, vibráló. Minden szerepét összetetten, egyedi módon ábrázolta. A tragédiákban finoman meg tudta csillogtatni a humort, épp úgy, mint a vígjátéki szerepeiben a rejtőzködő tragédiát. Egyedisége tette feledhetetlenné.

NapiTOP3: 1914-ben ezen a napon született Brnoban Bohumil Hrabal, cseh író (Sörgyári capriccio).

Bohumil Hrabal jogot tanult a prágai Károly Egyetemen, 1939-től jogász tisztviselőként dolgozott, majd volt vasúti pályamunkás, forgalmi tiszt, biztosítási ügynök, utazó kereskedő, acélgyári munkás, hulladék papírgyűjtő és színpadi mindenes is. 1962. óta író.

Magyar nyelven is megjelent műveiből: “Táncórák idősebbeknek és haladóknak”, “Szigorúan ellenőrzött vonatok”, “Sörgyári capriccio”, “Díszgyász”, “Gyöngéd barbárok”, “Harlekin milliói”, “Őfelsége pincére voltam”.

Elképesztően rossz tanuló volt, egyszer évet is kellett ismételnie. Rendkívül gátlásos volt, szinte egyfolytában zavarban volt. Ekkor jött rá, hogy a sör kiválóan oldja zavarát és elkezdett kocsmába járni, ahol imádta hallgatni az embereket, a harmadik sör után pedig kezdte magát olyan jól érezni, hogy be is kapcsolódott a beszélgetésekbe. A Sörgyári capriccio és a Szigorúan ellenőrzött vonatok című műveiből, film is készült Jiri Menzel rendezésében. 1997-ben hunyt el.

Ezekhez az izgalmas nagyságú, sajátos figurákhoz kapcsolódik a mai következő szülinapos is, aki azonnal jelenséggé vált a zenei életben: 1986. március 28-án született Lady Gaga amerikai énekesnő, zeneszerző.

Művészeti iskolában tanult zenét, de félbehagyta tanulmányait és éneklésbe kezdett. Dalszövegíróként kezdett el dolgozni, és olyan előadóknak írt számokat, mint Britney Spears illetve a Pussycat Dolls. Énekesi képességeit Akon amerikai R&B énekes fedezte fel. Fülbemászó slágerei mellett szertelen öltözködési stílusával, videoklipjeivel és élő előadásaival vívta ki a közismertséget.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!