Erre iszunk ma

Ma készül el az Eiffel-torony, a Titanicot pedig építeni kezdik

Március 31-én megalapították a Magyar Állami Népi Együttest, és szülinapos Mácsai Pál és Szabó Lőrinc.

NapiTOP1: Igaz pár év különbséggel, de március 31-re esik 1889-ben, az hogy elkészült az Eiffel-torony, 1909-ben pedig elkezdték építeni a Titanic gőzhajót az írországi Belfastban.

Az elsüllyedt Titanic részletes történetét itt olvashatod magyarul!

titanic

NapiTOP2: Talán nincs is olyan kortársam, aki ne kedvelné filmszínészként vagy színházi rendezőként, sőt színházcsinálóként az 1961. március 31-én született Mácsai Pált, Kossuth-díjas színész, rendezőt.

Az utóbbi évtized legjobb magyar filmsorozatának főszereplőjeként, a Terápia pszichológusaként komoly és zaklatott sorsokat, kérdéseket feszeget, s igyekszik megoldani. Tudtommal a 3. évadot már forgatják, s hamarosan látható lesz, az utolsó évadnak szánt tizenvalahány rész.

NapiTOP3: 1951-ben ezen a napon megalapították a Magyar Állami Népi Együttest. Az együttest kormányhatározat hívta életre.

Első művészeti vezetői: Gulyás László zeneszerző (zenekar), Csenki Imre karnagy (kórus), Rábai Miklós koreográfus, Kossuth-díjas kiváló művész (tánckar) voltak.
Az együttes 1951. április 3-án tartotta bemutatóját a Magyar Állami Operaházban.

*

Személyes kedvencem a mai szülinapos költő, Szabó Lőrinc.

1900-ban született, református papi családból származott, apja mozdonyvezető volt. Debrecenben 1918-ban hadiérettségit tett. 1918 végén ment Budapestre, és 1919-ben megkezdte, de ősszel abba is hagyta egyetemi tanulmányait. Babits Mihály tanítványa volt, és nemsokára barátja lett.

1920–21-ben Babits lakásában talált otthonra. 1921-ben Mikes Lajos lányát, Mikes Klárát vette feleségül; e réven lett Az Est munkatársa.

A harmincas években közel került a népi írók mozgalmához. Jobboldalinak bélyegzett politikai múltja miatt 1945-ben vizsgálati fogságba vetették; „feddéssel” igazolták, publikációs tilalmak sújtották. 1947-ben többek tiltakozása ellenére fölvették az írószövetségbe. Az üldöztetés és a megkülönböztetés ellen (többek között Illyés Gyula támogatásával) szívósan küzdött, s főleg a munkába menekült. 1956-ban tagja lett a Petőfi Pártnak, 1957. március 15-én Kossuth-díjat kapott. Publikációs és anyagi helyzete rendeződött, de tervezett külföldi útja elmaradt.

Halálát szívroham okozta.

Műfordítói életműve jónéhány szépirodalmi műfajt felölel, legismertebbé az Örök barátaink című gyűjteménye vált. Különleges értékűek saját verseihez fűzött magyarázatai (Vers és valóság).

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!