Április 28-án egy filmes bukással indult el a magyar hangosfilm-korszak. Ezen a napon indult el a Kon-Tiki tengeri expedíció, és szülinapos Penélope Cruz színésznő.
NapiTOP1: Ünnep a mai a hazai filmgyártás történetében, még ha kissé kesernyés is.
A régi Corvin Filmgyár telepén, a budapesti Gyarmat utcában kezdték forgatni a “Kék bálvány” című filmet 1931. április 28-án, és öt hónappal később, 1931. szeptember 25-én már be is mutatták a budapesti Royal Apolló moziban. Olyan népszerű színészek játszottak benne, mint Jávor Pál, a főszereplő, Beregi Oszkár és Gózon Gyula. Rendezte Lázár Lajos, operatőre Eiben István volt.
A film azonban nagy bukás lett. Az Amerikában játszódó, szenvedélyektől fűtött társadalmi dráma, mint filmtéma rendkívül szokatlan volt idehaza. A rossz történetet egy rossz forgatókönyv dolgozta fel, így a hazai közönségnek nem tetszett, nem is fogadta el később sem. Csupán a film két betétdala ért el sikereket.
A történelmi tény azonban tény marad, ez a film jelenti a magyar hangosfilm-korszak kezdetét.
A film sztorija:
Az önhibáján kívül tönkrement Lóránt báró Amerikában kezd új életet hűséges inasával, Péterrel. Pincérként dolgoznak egy bárban. Amikor a báró egyik vendégében nagybátyjára ismer, helyzetét szégyellvén megtagadja a kiszolgálást, ezért elbocsátják. Ekkor sorsjegyen megnyeri egy vidéki farm hatodrészét. Beleszeret az egyik társtulajdonosba, Mary Turnerbe. Nem is sejti, hogy a lány milliomos.
Te mit gondolsz, valóban a téma lehetett a ludas a bukásban? A 70 perces, teljes film megnézhető a youtube-on:
(képileg nem javították fel a kópiát)
NapiTOP2: 1947. április 28-án elindult a 101 napig tartó Kon-Tiki tengeri expedíció.
Thor Heyerdahl norvég utazó és öt társa, annak bizonyítására, hogy a Csendes-óceáni sziget világ a dél-amerikai kontinens felől is benépesülhetett, tengeri expedíciót indított. Az expedícióhoz egy korabeli inka rajzok alapján, sok ezer évvel ezelőtt használatos tutajt építettet, eredeti módszerrel – kötéllel összekötözött balsafákból, szögek és csavarok használata nélkül. A tutajt vitorlával látták el. A kész tutaj az inkák istenének nevét viseli – Kon-Tiki.
A perui Callao kikötőjéből indultak. Az út 8000 kilométeres, 101 napig tartott és 1947. augusztus 7-én szerencsésen megérkeztek Polinéziába, Tuamotu-szigetek, Raroia szigetéhez, ahol megfeneklettek a szigetet körülvevő korallzátonyon. A tutaj jelenleg az oslói Kon-Tiki múzeumban tekinthető meg.
Pár éve a kalandos utazás történetét megfilmesítették és Oscar-díjra jelölték:
NapiTOP3: Mai szülinaposunk az 1974-es, madridi születésű Penélope Cruz színésznő.
Filmjeiből: Eleven hús, Terítéken a nő, Tulipános Fanfan, Vicky Cristina Barcelona
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: